Bankalar İle HGS Yükleme

2012 yılından itibaren köprü ve otoyollarda bulunan gişelerden geçişlerde yeni bir dönem başlamıştı. Hızlı Geçiş Sistemi, bilinen ismi ile HGS. Karayolları Genel Müdürlüğünün yeni geçiş sistemi projesi olan HGS uygulamasının esas amacı köprü ve otoyollarda oluşan uzun araç kuyruklarını, sıkışıklığı ve yoğunluğu azaltıp, sürücüye hızlı ve akıcı bir sürüş keyfi yaşatmaktır. Genele bakıldığı zaman bu amaca ulaşıldığı söylenilebilir. Yalnızca Bayram Tatillerinin başlangıç ve bitişlerinde bir tür tıkanıklık meydana gelse de, diğer günlerde Türkiye trafiğine bir çözüm olabilmiştir HGS.
Hızlı Geçiş Sistemi projesinin uygulanması konusunda Karayolları Genel Müdürlüğüne partnerlik yapan kurum ise, Posta ve Telgraf Teşkilatı ( PTT ) olmuştur. Kartların basımı ve dağıtımını üstlenen PTT, yükleme ve ödemelerin yapılabileceği güvenli bir liman görevini de görmektedir. HGS kullanımı için alınan karta belli bir miktar yükleme yapılması gereklidir. Bunun için Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşa pek çok fırsat sunmuştur. Bunlar arasında ilk sırada tabi ki de Karayolları Genel Müdürlüğünün ortağı olan PTT gelmektedir. Fiziki şubelerden ve internet sitesi üzerinden yapılabilen yüklemeler en güvenilir yüklemelerdir.
Bir diğer yükleme şekli ise bankalardır. Bankalardan yükleme yapmakta aslında pek zor bir olay değildir. Bankalar aracılığı ile yükleme yapmak isteyen kişilerin uygulayabileceği iki yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki fiziki şubelere gitmektir. İçeri girip sıra fişinizi aldıktan sonra beklemeye koyulursunuz ve sıra size geldiği zaman vezne de bulunan görevli bay/bayan’a HGS yüklemesi yapmak istediğinizi belirtirsiniz. Veznedara plaka veya T.C Kimlik numaranızı verdiğiniz taktirde size zaten yardımcı olacaklardır. Her ne kadar insanlar banka işlerini daha garanti diye gördükleri için fiziki şubelerde yapsalar da, bir diğer yol internet ve cep şubeleridir. İnternet veya cep şubelerine giriş yaptıktan sonra ödemeler sekmesi altında yer alan HGS alt başlığını seçmeniz durumunda sizden bazı bilgilerin istendiği bir ekran ile karşılaşmış olursunuz. Bilgilerinizi eksiksiz yazdığınız taktirde işleminiz gerçekleşmiş olur.
Bu yöntemler dışında birde benzin istasyonlarından HGS yüklemesi yapma yöntemi bulunmaktadır. En garanti yöntem PTT ile yükleme yapmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir