Güvenli HGS Yükleme

Güvenli HGS Yükleme
Köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan gişeler için 2012 yılında hayata geçirilen HGS uygulaması günümüzde başarılı bir şekilde devam etmektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen bir uygulamadır. Bu sistemin amacı ise, köprü ve otoyollarda bulunan gişelerde trafik yoğunluğunu en düşük seviyede tutup, kuyruk oluşumunu önlemek, manuel geçişlerin yerine otomatik geçişlerin getirilmesi ve sürücüye akıcı ve hızlı bir sürüş deneyimi yaşatmaktı. Günümüze baktığımız zaman ise büyük ölçüde bu amaca ulaşılabildiğini görmekteyiz. Bayram tatillerinin gidiş ve dönüşlerinde elbette yoğun bir trafik olmakta, bu da gayet normal karşılanması gereken bir olaydır çünkü otoyollar hiçbir zaman olmadığı kadar bir yüke maruz kalmaktadırlar ve bazen kapasite aşılabilmektedir.
Uygulamanın bir diğer amacı ise sürücüler üzerinde farkındalık oluşturmaktır. Bunun içinde bazı teşvikler var elbette. Bunlar arasında en bilindik olanı ise yapılan indirimlerdir. Örnek vermek gerekirse yapılan geçişlerin hatalı geçiş sınıfının dışında kalması durumunda yapılan %20 civarındaki indirimlerdir.
HGS projesinde Karayolları Genel Müdürlüğünün destekçisi ve partneri ise PTT olmuştur. Basım ve dağıtım işlemlerini üstlenen PTT günümüzde de bu görevi yürütmeye devam etmektedir. Tabi PTT gibi bir kurumun bu devasa proje içindeki tek yeri bu değil. PTT ilk günden itibaren kartların dağıtımını yapmıştır ve yükleme işlemlerini yerine getirmiştir. Ve en güvenli yükleme sistemi de PTT yükleme sistemidir. Çünkü direkt olarak Karayolları Genel Müdürlüğünün proje ortağı. Ödemeler de ona göre şekilleniyor. PTT ödemeleri için iki seçenek vardır ilk seçenek fiziki şube seçeneğidir. Yani klasik olarak yüz yüze ödeme yapma. Ancak bu yöntem biraz zahmetli olabilmektedir. Bunun da bir çözümü mevcut elbette. PTT Genel Müdürlüğünün internet sitesinden de HGS yüklemelerini yapmak mümkündür. Tekrar belirtelim en güvenli yükleme yolu budur.
Diğer bir güvenilir yol ise bankalar aracılığı ile yapılan ödemelerdir. PTT sisteminde olduğu banka sisteminde de iki seçenek vardır. İlk seçenek fiziki şube yolu ile yükleme yapmaktır. Diğer bir yol ise internet şubeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir