HGS Bakiye Yükleme

HGS Bakiye Yükleme
Türkiye trafiği herkesin malumu olduğu şekilde yoğun bir trafiktir. Bu yoğunluk ve tıkanıklık özellikle köprü ve otoyollarda bulunan gişelerde daha a fazla olmaktaydı ta ki 2012 yılında Hızlı Geçiş sistemi (HGS) dönemi başlayana kadar. Türkiye de belli başlı bazı köprü ve otoyollarda geçerli olan Hızlı Geçiş Sistemi, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) işbirliği ile hazırlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Hızlı Geçiş Sisteminin amacı ise; köprü ve otoyollardaki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak ve sürücülerin rahat ve hızlı bir şekilde yoluna devam edebilmesidir.
Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcıları köprü ve otoyol gişelerinde herhangi bir sıkışma veya tıkanıklığa uğramadan hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorlar. Sunduğu tek avantaj bu olmayan Hızlı Geçiş Sistemi, sürücüleri kurallara uygun davranmak konusunda da teşvik etmektedir. Hatalı geçiş sınıfına dahil olmayan her geçişlerinde sürücüler %20 gibi bir indirim kazanmış oluyorlar.
Karayolları Genel Müdürlüğü ile Posta ve Telgraf Teşkilatı ortaklığında gerçekleştirilen bir proje olduğu için HGS bakiye yükleme işlemleri PTT şubelerinden veya PTT internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. HGS yükleme işlemi için PTT şubelerine gittiğiniz zaman HGS bakiye yükleme yapmak istediğinizi belirtirseniz size yardımcı olacaklardır.
HGS bakiye yükleme işlemi için sıra beklemek istemeyen kişiler için en uygun bakiye yükleme alanı ve platformu ise PTT Genel Müdürlüğünün internet sayfasıdır. Hızla ilerleyen internet çağında bu kolaylığın vatandaşa sunulması da gayet normal bir işlemdir. PTT Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden HGS yükleme işlemini gerçekleştirmek isteyenler siteye giriş yaptıktan sonra açılan ekranda, T.C Kimlik No, Pasaport No, Plaka No, Vergi No, HGS Ürün Numarası seçeneklerinden birisini seçerek gerekli alanları doldurmalıdır. Tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra sorgula butonuna basmalıdır. Buradan sonrasında banka bilgilerinin girilmesi gerekilir. Ödeme tamamlandıktan sonra işlem sona ermiş olur.
İnternet üzerinden HGS bakiye yükleme işlemini yapmak isteyen kişiler için bir diğer alternatif yol ise; internet bankacılığıdır. Anlaşmalı bankalar üzerinden yapılan HGS yükleme işlemleri de kabul görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir