Hızlı HGS Yükleme

Hızlı HGS Yükleme
Hızlı Geçiş Sistemi veya bilindik ve kısaltılmış ismi ile HGS. Günümüz modern insanı her şeyin en hızlısını elde etmek ister. Hızlı hızlı daha hızlı. Devletlerin görevi de elbette vatandaşlarının isteklerini yerine getirmektir. Ülke olarak en büyük dert yakınılan ve şikayet edilen sorunlardan birisi de trafikti. Sürekli trafiğin yavaş aktığı yer yer durduğundan şikayet edilirdi. En çok sıkışmalarda elbette köprü ve otoyol gişelerinde olmaktaydı. 2012 yılında Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS ) devreye girene kadar. 2012 yılında uygulanmaya başlanan bu yeni geçiş sistemi sayesinde özellikle gişelerde bekleme sıkıntısı sona ermiş bir durumda. Bu da beraberinde elbette akıcı ve hızlı bir trafik getirmektedir. Zaten uygulamanın en büyük amaçlarından birisi de bu idi. Yani gişelerde oluşan kuyrukların ve beklemelerin sona erdirilmesi. Amacına ulaşıldığı söylenilebilir. Sitem de gişelere yerleştirilen sensörler sayesinde gelen araçların HGS kartları okunarak ödeme yapılmaktadır. Eskisi gibi kartı okutup fiş alma devri kapandı yani. Diğer bir amaç ise trafiğin akıcı ve hızlı bir şekilde olması idi. Gişelerde sıkışmalar olmayınca doğal olarak trafikte daha akıcı ve hızlı bir hale bürünmektedir.
HGS sisteminin uygulanması konusunda Karayolları Genel Müdürlüğüne partnerlik yapan kurum ise PTT. HGS Kartlarının dağıtımından sorumlu olan kurum, aynı zamanda yükleme ve ödemeleri de gerçekleştiren ana kurum durumundadır. HGS ile ilgili yapılacak işlemlerde en hızlı sonucu verecek olan kurum PTT olacaktır. Çünkü projenin lojistik kısmı ile ilgilenen kurum PTT’dir.
HGS yüklemeleri konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü biraz bol davranarak kullanıcıya 3 farklı yükleme yöntemi sunmuş durumda. İlk yöntem PTT ile ödeme yöntemidir. Ana kurumlardan birisi olan PTT ile yapılacak HGS yüklemeleri gayet hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. PTT ödemelerinde iki yöntem mevcuttur. Fiziki şubeden ödeme ve internet sitesinden ödeme.
Diğer bir ödeme seçeneği ise bankalardır. PTT kadar hızlı olmasalar bile bankalarda işlerini hızlı gerçekleştiriyor. PTT de olduğu fiziki ve internet şubesinden ödeme yapılabilir.
Üçüncü yöntem ise biraz şaşırtıcı olabilir ancak benzin istasyonları ve bunlara bağlı marketlerdir. Diğer iki yöntem kadar hızlı değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir