İnternetten HGS Yükleme

İnternetten HGS Yükleme
Hızlı Geçiş Sistemi veya kısaca HGS. Karayolları Genel Müdürlüğünün kullanıcılara 2012 yılında sunmuş olduğu bir geçiş hizmetidir. Köprü ve otoyollarda bulunan gişelerde oluşan uzun araç kuyruklarını ve trafik sıkışıklığını gidermek, sürücülere akıcı, hızlı ve kesintisiz bir sürüş keyfi vermeyi hedefleyen bir sistemdir. Genel anlamda sistem başarıya ulaşmış durumda. Sistem her ne kadar trafiği düzenlemek için uygulamaya geçirilmiş olsa da, bir diğer hedefi sürücülerin trafikte daha dikkatli davranmasını sağlamak. Zira bunun için bazı teşvikleri de mevcuttur sistemin. Bu teşviklerden en bilindik olanı ise, yapılan geçişlerin hatalı geçiş sınıfının dışında olması durumunda, %20 oranında indirim yapılmasıdır. Bu amaçlarına ulaşıp ulaşamadıkları meçhul bir durumda.
HGS yüklemeleri için 3 yöntem mevcuttur. Bunlar; PTT, Banka ve benzin istasyonlarıdır. İnternetten yükleme için PTT ve bankalar destek vermektedir. İnternet çağı olarak anılan günümüz dünyasında böyle bir hizmetten insanları mahrum bırakmak elbette ancak geri kalmış ülkeler için normaldir. İnternetten HGS yüklemeleri için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;
PTT Genel Müdürlüğü internet sitesi ile yükleme yapmak için https://hgs.epttavm.com/index.php bu linke giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınız zaman karşınıza sizden bir takım bilgiler isteyen bir ekran çıkacaktır. Karşınıza çıkan ilk ekranda üye girişi yapılması istenir ancak hemen sağ tarafında üye olmadan yükleme yapmak için bulunan bir buton vardır. Bu butona tıkladığınız zaman karşınıza sizden T.C Kimlik numarası, Plaka Numarası veya Pasaport numarası isteyen bir ekran çıkacaktır. Bilgileri girip sorgula butonuna bastığınız zaman yüklemenizi yapabilirsiniz.
Online ödemelerde kullanılabilecek bir diğer yol ise bankaların internet veya cep şubeleridir. İnternet veya cep şubelerden ödemeler başlığında bulunan HGS alt başlığı sayesinde HGS yüklemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. İnternet şubesi ile cep şubesi arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. İkisini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. PTT ve banka ödemeleri arasında da pek fark bulunmamakla birlikte önceliğin her zaman PTT olmasında fayda var. Sonuçta Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortak çalışan bir kurum ve bu konuda kurum olarak vatandaşa öncelik tanıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir