Online HGS Yükleme

Online HGS Yükleme
Hızlı Geçiş Sistemi veya kısa hali ile HGS. Karayolları Genel Müdürlüğünün kullanıcılara 2012 yılında sunmuş olduğu bir geçiş hizmeti. Köprü ve otoyollarda bulunan gişelerde oluşan uzun araç kuyruklarını ve trafik sıkışıklığını gidermek, sürücülere akıcı, hızlı ve kesintisiz bir sürüş keyfi vermeyi hedefleyen bir sistemdir. Genel anlamda baktığımız zaman sistem başarıya ulaşmış durumda. Yani amaçlarını hemen hemen yerine getirmiş durumda. Sistem her ne kadar trafiği düzenlemek için uygulamaya geçirilmiş olsa da, bir diğer hedefi sürücülerin trafikte daha dikkatli davranmasını sağlamak. Zira bunun için bazı teşvikleri de mevcuttur sistemin. Bu teşviklerden en bilindik olanı ise, yapılan geçişlerin hatalı geçiş sınıfının dışında olması durumunda, %20 oranında indirim yapılmasıdır. Bu amaçlarına ulaşıp ulaşamadıkları meçhul bir durumda.
Bu projenin yapılması ve uygulanmasında ise Karayolları Genel Müdürlüğüne partnerlik yapan kurum Posta ve Telgraf Teşkilatı yani PTT oldu. Uygulama için gerekli olan kartların dağıtımını PTT üstlenmiştir. Halen de dağıtımını PTT yapmaktadır.
HGS kartlarının kullanımı için yükleme yapılması gerekir. Yüklemeler için PTT ve bankaların fiziki şubeleri kullanılabildiği gibi, online ödemeler ve yüklemelerde yapılabilmektedir. Teknoloji çağı olarak nitelendirilen zamanımızda devletin kullanıcılara böyle bir hakkı vermeyecek olması zaten şaşılacak bir tavır olurdu.
PTT Genel Müdürlüğü internet sitesi ile yükleme yapmak için https://hgs.epttavm.com/index.php bu linke giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınız zaman karşınıza sizden bir takım bilgiler isteyen bir ekran çıkacaktır. Karşınıza çıkan ilk ekranda üye girişi yapılması istenir ancak hemen sağ tarafında üye olmadan yükleme yapmak için bulunan bir buton vardır. Bu butona tıkladığınız zaman karşınıza sizden T.C Kimlik numarası, Plaka Numarası veya Pasaport numarası isteyen bir ekran çıkacaktır. Bilgileri girip sorgula butonuna bastığınız zaman yüklemenizi yapabilirsiniz.
Online ödemelerde kullanılabilecek bir diğer yol ise bankaların internet veya cep şubeleridir. İnternet veya cep şubelerden ödemeler başlığında bulunan HGS alt başlığı sayesinde HGS yüklemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. İnternet şubesi ile cep şubesi arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. İkisini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir